Slideshow
Slideshow
Slideshow
Slideshow

AUGIA spol .s r.o.
Vyšnokubínska 53/80
026 01 Vyšný Kubín
SLOVAKIA


Fax:       00-421-43-5863697
Mobil:     00-421-905914376
E-mail:   augia.sro@gmail.com
Site:       www.zvierka.sk


 

Receptár

 

Receptář Prima Napadu kde sa prezentovala aj zvierka Erika:


 

Prepis rozhovoru:

No, tak ukážte, čo ste nám do našej ralácie doniesli? Hostí zo Slovenska tu máme ozaj zriedka a preto dúfam, že aj to, čo nám chcete tu ukázať je tiež niečo, čo vidí len málokedy?

Tak ja by som tu chcel ukázať vecičku, ktorú skoro denne používam a myslím si, že je to vec, ktorá by nemala chýbať v žiadnej dielni alebo domácnosti. Nie je to určené len pre kutilskú verejnosť, ale aj pre profesionálov. Je to univerzálna zierka a univerzálna preto, lebo ju možno použiť tak pri práci s drevom, kovom, stavebnými materiálmi a dokonca aj pri práci so sklom. Je to ako ďalšia pomocná ruka kutila, alebo aj remeselníka a omnoho silnejšia ako jeho obe ruky dohromady. Jej veľkou výhodou je, že sa neunavuje tak ako naše ruky. Keby som mal narýchlo povedať, že kde všade ju môžete vidieť, tak by to boli v prvom rade stolárske a zámočnícke dielne, ale tiež kamenárstva (výroba pomníkov), sklenárstva, aranžesrske a reklamné ateliéry a dokonca ju môžete nájsť aj na dvoch farských úradoch a jeden je v ČR. Veľa včelárov si bez nej nevie prestaviť prácu pri výrobe alebo oprave úľov.

 

Tak už nás nenaťahujte a ukážte, čo to v tej krabičke máte? Podľa toho ako to držíte, tak vidím, že bomboniera to nie je.

V tejto krabičke sa nachádza jedna zvierka, ale aby bola kompletná a mohli sme ju používať, ku tomu potrebujeme ešte ¾“ rúrku. Jej dĺžku si zvolíme podľa toho, čo konkrétne ideme robiť. Táto rúrka môže by pozinkovaná alebo čierna. Vôbec to nemusí byť nová rúrka, kľudne to môže byť rúrka cez ktorú niekedy tiekla voda aj budúcnosti voda tiecť bude, no musí byť rovná a bez vonkajšieho poškodenia. Potrebujeme, aby táto rúrka mala na jednej strane závit G ¾“ v dlžke aspoň 20 – 25 mm. Keď máme rúrku môžeme zvierku poskladať. Je to veľmi jednoduché a trvá to pár sekund. A je to hotové.

Pozerám, že je to fakt rýchlo zmontované a teraz ukážte, čo to všetko dokáže.

Mám tu pripravený jeden dubový stolček. Lepidlom natrieme príslušné plochy, poskladáme a zvierkou to poriadne stiahneme. Vzhľadom na to, že zvierka bez rúrky váži len 1,4 kg môžeme stolček na dobu tuhnutia lepidla bez problémov odložiť na miesto kde nám neprekáža a kde lepidlo môže vykonať svoju prácu.
Ďalej tu mám pár latiek na výrobu špárovky. Latky na styčných plochách natrieme lepidlom a poukladáme na rovnú plochu a je tu opäť práca pre našu zvierku. Vzhľadom na nízku hmotnosť zvierky a pritom dostatočnú pevnosť stiahnutia to môžeme tiež kľudne odložiť bokom.
Sú tu ďalej dvierka, ktoré je po zlepení potrebné stiahnuť a na to je potrebná naša zvierka a potom opäť to v pohode môžeme odložiť, aby nám to nezavadzalo.
No okrem sťahovania dreva je možné zvierku použiť a pri práci s kovom. Veľakrát pri zváraní niečoho z jäklu, či už je to rám, podstavec, rebrík alebo niečo podobné, chýba nám niekoľko rúk. Zvierka nám to uľahčí, stiahne ako potrebujeme a pritom sa nemusíme báť, že ju vplyvom teploty poškodíme.
Niekedy potrebujete podržať druhý koniec dlhej laty, dosky alebo rúrky v určitej polohe a niet ľudí, vtedy je možné si zo zvierok urobiť veľmi dobrého pomocníka, ktorý má vždy čas, v kritických situáciach mu nezazvoní mobil a je stále poruke. Ochotne a bez reptania na Vás počká, keď si potrebujete niekam odbehnúť.
Meno dostala po mojej najmladšej dcére Erike a kedže je ženského rodu je spoločešnská a je najradšej keď nie je sama. Podľa mňa taký ideálny počet pre domácnosť, kde okrem diaľkového ovládača používajú aj niečo iné, sú štyri alebo aspoň dve. To nehovorím o profesionálnych stolárskych alebo zámočníckych dielňach. Sú dielne kde ich majú 18, niekde 14, alebo len 12. Je pravda, že v hodne stolárskych dielňach tvoria poväčšine len sexteto alebo dokonca len kvarteto.

Vidím, že je to ozaj univerzálny pomocník alebo vlastne pomocníčka. Povedzte je to váš nápad?

Môj nápad to nie je, niečo podobné som videl skoro pred 20 rokmi na druhej strane zemegule, kde teraz ešte spia hlbkým spánkom. Veľmi sa mi to páčilo a tak som si dve tieto zvierky kúpil. No s obdivovateľmi tejto zvierky mi pošli. Keďže to nemalo žiadnu ochranu, tak som sa to viackrát pokúšal vyrobiť. V tom období ešte neboli u nás technológie presného liatia tak rozvinuté a moje pokusy zlyhali na liatí do piesku. Potom som mal pokusy vyrábať to ako zvarence, ale nebolo to ono. Teraz môžem povedať, že to vypadá lepšie ako tie dovezené. Je to poctivá oravská oceľ, ktorá toho znesie hodne, aj hrubšie zaobchádzanie. Keď však niečomu dáte meno, tak je tu potom aj citová väzba a musíte uznať, že sa až tak žiada chytiť ju do rúk.